poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Szybkość połączenia internetowego a typ łącza


Szybkość połączenia internetowego (szybkość i sprawność działania internetu) zależy od co najmniej kilku czynników, jednym z najważniejszych z nich, a przy zoptymalizowanym oprogramowaniu i sprzęcie – najważniejszym, jest typ łącza.
W dobie szybkiego internetu z połączeń telefonicznych via modem praktycznie nikt już nie korzysta, a modemy obsługujące internet dostarczany przez dostawców telefonii komórkowej trudno w ogóle porównywać ze standardowymi modemami telefonicznymi.
Internet stacjonarny
Do najczęściej posiadanych rozwiązań stacjonarnych należą połączenia kablowe i DSL oparte na kablach miedzianych. Statystycznie rzecz biorąc łącza takie są dość dobre i szybkie (prędkość przesyłu uzależniona jest od wykupionej u dostawcy opcji). O wiele większą szybkość łącza internetowego zapewniają jednak kable światłowodowe. Przesył danych następuje w tym przypadku za pośrednictwem sieci optycznych, przy czym przyłącza domowe z reguły pozostają przyłączami wykorzystującymi kable miedziane. Dostępność światłowodów jest różna – szybki internet nie dociera wszędzie, jednak w obszarach o dużej gęstości zaludnienia (duże miasta, a właściwie ich centra, bo obrzeża już niekoniecznie) okablowanie z reguły oparte jest na światłowodach.
Internet via modem
Szybkość internetu zależy od rodzaju modemu i jego mocy przerobowych. W przypadku sieci komórkowych decydujący jest zasięg sieci na danym obszarze (zasięgi nie pokrywają się, przygotowując się do wykupienia internetu komórkowego warto to najpierw sprawdzić). W przypadku sieci telefonii stacjonarnej o prędkości przesyłu danych decyduje jakość przyłącza i kabla, przy czym im większa odległość od centrali, tym jakość sygnału staje się słabsza. Szybkość łącza internetowego zależy  w równym stopniu od okablowania zewnętrznego (jakości łączy) jak i okablowania wewnątrz budynku – przestarzałe łącza pogarszają przesył danych. Jeśli operator telefoniczny oferuje dobrą jakość usług, stare okablowanie wewnątrz budynku też warto wymienić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz